Wyrzynarka stołowa – budowa i zastosowanie wyrzynarki stołowej

wyrzynarka stołowa

4.0 Opinie (1)
wyrzynarka stołowa

Wyrzynarka stołowa jest urządzeniem wykorzystywanym przede wszystkim przez profesjonalistów. Maszyna pozwala wykonywać precyzyjne cięcia na dużych elementach. Jest bardzo dokładna i wygodna w obsłudze, wyróżnia się wysoką precyzją pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wyrzynarek stołowych.

Wyrzynarka stołowa – ogólna charakterystyka

Wyrzynarka stołowa to urządzenie służące do cięcia różnego rodzaju materiałów. Najczęściej wykorzystywana jest do obróbki dużych powierzchni, zwykle tych z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Nie sprawdzi się przy tym do przecinania grubych elementów, mimo że wyposażona jest w regulację grubości cięcia.

Jest to urządzenie stacjonarne używane przede wszystkim przez profesjonalne warsztaty i zakłady, w których przecina się elementy o dużych rozmiarach. Wykorzystywane jest często w warsztatach stolarskich i firmach produkcyjnych.

Wyrzynarka stołowa – budowa i obsługa

Wyrzynarka stołowa osadzona jest – jak wskazuje sama jej nazwa – na stole, który zapewnia stabilność i wysoką precyzję pracy. Wyróżnia się tym, że urządzenia nie przesuwa się po wyznaczonej linii cięcia, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów wyrzynarek. W ten sposób należy jednak przeciągnąć obrabiany materiał. Sprzęt zaś pozostaje nieruchomy – wszelkie czynności wykonuje się materiałem poddawanym obróbce.

Wyrzynarka stołowa wyróżnia się wysoką precyzją cięcia. Jest to urządzenie bardzo wygodne w obsłudze. Usprawnia, przyspiesza i ułatwia wykonywane prace.

wyrzynarka stołowa
Praca z wyrzynarką stołową / Shutterstock

Czym kierować się przy wyborze wyrzynarki?

Decydując się na zakup wyrzynarki, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników odpowiadających za możliwości sprzętu. Tylko bowiem właściwie wybrane urządzenie spełni nasze oczekiwania i usprawni wykonywane prace. W pierwszej mierze warto więc określić planowane zastosowanie wyrzynarki i rodzaj materiałów, które będą poddawane obróbce.

Jednym z najistotniejszych parametrów jest moc wyrzynarki, która wpływa na długość pracy urządzenia. Zależność jest tutaj prosta – im wyższa moc, tym dłuższa praca. Wiąże się to także z brakiem konieczności robienia częstych przerw podczas użytkowania sprzętu. Ma też wpływ na wygodę i bezpieczeństwo pracy.

Niemniej ważna jest liczba skoków na minutę oraz głębokość cięcia. Pierwszy z parametrów wpływa na prędkość i precyzję cięcia (im wyższa wartość, tym bardziej wydajna praca). Maksymalna grubość cięcia jest zaś podawana przez producenta w odniesieniu do konkretnych materiałów.

Nie należy pomijać również takich kwestii jak typ uchwytu (od niego zależy rodzaj noża) czy brzeszczotu (ten zaś dobiera się odpowiednio do obrabianego materiału).

Wyrzynarka stołowa cena

Wyrzynarki stołowe należą do jednych z najdroższych urządzeń tego rodzaju. Ich średnie ceny mieszczą się w przedziale 400-1000 złotych.

Opinie o Wyrzynarka stołowa – budowa i zastosowanie wyrzynarki stołowej - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Podobne