Wyrzynarka tradycyjna – jaką wybrać?

wyrzynarka

4.0 Opinie (1)
wyrzynarka

Wyrzynarka tradycyjna to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenie wśród innych tego rodzaju. Działa na zasadzie ruchu posuwisto-zwrotnego w górę i w dół. Jest poręczna i wygodna, a jej obsługa łatwa. Wyróżnia ją stosunkowo niska cena i powszechna dostępność. To narzędzie często spotykane w przydomowych warsztatach, nierzadko wykorzystywane przez amatorów i majsterkowiczów.

Wyrzynarka – ogólna charakterystyka

Wyrzynarki to urządzenia służące do cięcia różnego rodzaju materiałów (drewna, metalu, tworzyw sztucznych). Ich praca opiera się na ruchu posuwisto-zwrotnym, jaki wykonuje brzeszczot.

To elektronarzędzia o szerokim zastosowaniu. Używają ich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Można je spotkać w warsztatach stolarskich i rzemieślniczych, a także zakładach produkcyjnych. Często występują jako urządzenia stosowane na użytek domowy. Nierzadko stanowią element wyposażenia majsterkowiczów.

Wykorzystywane są do robienia otworów, cięć w linii prostej, a także wycinania nieregularnych kształtów. Są to uniwersalne urządzenia o stosunkowo prostej budowie, których obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności.

Wyrzynarki dzieli się ze względu na sposób cięcia. W ten sposób wyróżnia się cztery rodzaje urządzeń, w tym wyrzynarki tradycyjne. Narzędzia można podzielić również z uwagi na sposób zasilania (sieciowe i akumulatorowe).

wyrzynarka tradycyjna
Praca z wyrzynarką / Shutterstock

Wyrzynarka tradycyjna – sposób działania, obsługa

Wyrzynarka tradycyjna to urządzenie wykorzystywane do przecinania materiałów, przede wszystkim drewna. Jego działanie opiera się na poruszaniu się brzeszczotu ruchem posuwisto-zwrotnym w górę i w dół. Jest to bardzo poręczne i praktyczne narzędzie, często spotykane w przydomowych warsztatach.

Obsługa wyrzynarki tradycyjnej jest stosunkowo łatwa i wygodna – wymaga prowadzenia cięcia po wyznaczonej linii poprzez wywarcie nacisku. Praca przy użyciu tego narzędzia polega na jego delikatnym dociśnięciu, konieczne jest więc w tym przypadku użycie siły – brzeszczot powinien w odpowiedni sposób zagłębić się w obrabianym materiale.

Jak wybrać wyrzynarkę?

Podczas wyboru wyrzynarki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby urządzenie spełniało nasze oczekiwania. Przed zakupem warto więc określić przyszłe zastosowanie narzędzia oraz swoje możliwości finansowe.

Jednym z ważniejszych parametrów wyrzynarki jest jej moc – ta zaś przekłada się bezpośrednio na długość pracy urządzenia, a więc również komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania. Do 600W mają narzędzia amatorskie. Profesjonalne sprzęty muszą dysponować wyższymi wartościami.

jak działa wyrzynarka
Dowiedz się, jak działa wyrzynarka / Shutterstock

Niemniej istotna jest głębokość cięcia (zależna od rodzaju obrabianego materiału, producenci podają zwykle maksymalne wartości w odniesieniu do poszczególnych materiałów) oraz liczba skoków na minutę (ta wpływa na prędkość i precyzję cięcia – im wyższa wartość, tym wydajniejsza praca; urządzenia amatorskie mają zwykle 500-100 skoków na minutę).

Warto zwrócić uwagę również na typ uchwytu, co ma duży wpływ na precyzję pracy i wygodę użytkowania narzędzia. Wyrzynarki dostępne są z trzema rodzajami uchwytów.

Wyrzynarka cena

Ceny wyrzynarek tradycyjnych są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Można je kupić już za około 100-200 złotych – takie urządzenie spełni zresztą z powodzeniem swoją funkcję w przypadku nieskomplikowanych i prostych prac.

Opinie o Wyrzynarka tradycyjna – jaką wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 35 = 45

Podobne