Zagęszczarka

5.0 Opinie (1)
 • zagęszczarka
 • zagęszczarka ręczna
 • zagęszczarka krocząca
 • zagęszczarka samoprzesuwna
 • zagęszczarka podczepiana

Zagęszczarka to rodzaj maszyny budowlanej wykorzystywanej do zagęszczania podłoża. Działa na zasadzie ruchu wibracyjnego, w który wprawiana jest jej płyta robocza. Jest urządzeniem bardzo często spotykanym na placach budowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zagęszczarek, ich rodzajów oraz zastosowania.

Zagęszczarka – ogólne informacje

Zagęszczarki to maszyny budowlane służące do zagęszczania podłoża i ubijania gruntu. Wykorzystywane są podczas budowy dróg i na placach budowy, przygotowują podłoże do dalszych prac.

Działają na zasadzie wibracji – metalowa płyta zagęszczarki wprawiana jest w ruch wibracyjny przez silnik (spalinowy lub elektryczny). W ten sposób płyta robocza styka się z podłożem, napierając na nie, co w konsekwencji wywołuje proces jego zagęszczania.

Zagęszczarka

Wyróżnia się kilka rodzajów zagęszczarek – kryterium podziału maszyn jest zwykle ich budowa oraz przeznaczenie.

Zagęszczarka – zastosowanie

Zagęszczarki zwiększają gęstość podłoża, wyrównują i wygładzają powierzchnię, stabilizują grunt. Są wykorzystywane podczas prac na terenach niejednolitych. Znajdują zastosowanie w pracach brukarskich i krajobrazowych. Używane są także podczas robót drogowych.

Zagęszczarki przystosowane są do ubijania każdego rodzaju gruntu. Maszyny tego rodzaju stosuje się przy naprawie i ubijaniu dróg oraz ścieżek. Przygotowują podłoże przed położeniem kostki brukowej i asfaltu.

Zagęszczarka, źródło: Shutterstock

Rodzaje zagęszczarek

Wyróżnia się następujące rodzaje

 • zagęszczarki ręczne (prowadzone ręcznie jedno- lub dwukierunkowo, najmniejsze i lżejsze pośród innych zagęszczarek, wykorzystywane podczas prac lekkich oraz w trudno dostępnych miejscach),
 • zagęszczarki kroczące (profesjonalne maszyny przeznaczone do pracy w trudnym terenie),
 • zagęszczarki samoprzesuwne (ciężkie maszyny wykorzystywane podczas prac na długich i prostych odcinkach, przesuwają się samoczynnie po nadaniu kierunku ruchu),
 • zagęszczarki podczepiane (profesjonalne maszyny o płytach w dużych rozmiarach, są podczepiane pod inne, np. ciągniki czy koparki, wykorzystywane na dużych i trudnych powierzchniach).

Zagęszczarka cena

Ceny zagęszczarek są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Ich ceny zaczynają się od około 2000 złotych. Dostępne są również maszyny w o wiele wyższych cenach – profesjonalne urządzenia kosztują nawet ponad 20 000 złotych.

Opinie o Zagęszczarka - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

93 − = 86

Opinie

 1. T Tomek

  Przy pomocy zageszczarki zbudowałem samodzielnie przydomowy taras ;) Ja swoją wypożyczyłem na kilka dni - dobra opcja

Podobne