Zataczarka – zastosowanie, rodzaje
4.0 Opinie (1)
Zataczarka to maszyna wykorzystywana przede wszystkim w wytwórniach narzędzi. To urządzenie służące do toczenia nieokrągłego. Należy do grupy tokarek, czyli obrabiarek przeznaczonych do obróbki skrawaniem przedmiotów zwykle o powierzchni brył obrotowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zataczarek.
Tokarki – zastosowanie i rodzaje
Tokarka to rodzaj obrabiarki przeznaczonej do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych przez toczenie oraz wewnętrznych przez wytaczanie. Wykonuje obróbkę zwaną toczeniem. Pozwala na uzyskanie elementów, takich jak kule, stożki, walce, gwinty zewnętrzne i wewnętrzne. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Najczęściej wykorzystywana jest do obróbki metalu i drewna.
Wyróżnia się kilka rodzajów tokarek. Ze względu na przeznaczenie i rodzaj obróbki urządzenia dzieli się na:
- tokarki kłowe (stołowe, produkcyjne, uniwersalne, ciężkie, wielonożowe, kopiarki i tokarki do obróbki gładkościennej),
- tokarki uchwytowe (pionowe i poziome),
- tokarki tarczowe (pionowe i poziome),
- tokarki rewolwerowe,
- automaty i półautomaty tokarskie,
- zataczarki,
- tokarki specjalne (in. branżowe).
Zataczarka – ogólne informacje
Zataczarka to jeden z rodzajów tokarek. Jest to urządzenie przeznaczone – jak wskazuje sama jego nazwa – do zataczania ostrzy narzędzi wieloostrzowych, przede wszystkim frezów.
Maszyna wyposażona jest w noże kształtowe, co umożliwia toczenie nieokrągłe. Jej praca polega na obróbce zębów frezów zataczanych. Wykorzystywana jest zwykle do zataczania krzywek, wałów trójbocznych oraz innych przedmiotów o nieregularnych kształtach.
Zataczarka należy do grupy obrabiarek, które wykorzystuje się przede wszystkim w narzędziowniach i wytwórniach narzędzi.
Rodzaje zataczarek
Zataczarki dzieli się na następujące rodzaje urządzeń:
- zataczarki uproszczone – są to maszyny służące do zataczania frezów krążkowych, bez posuwu wzdłużnego suportu narzędziowego,
- zataczarki uniwersalne – są to maszyny przeznaczone do zataczania frezów ślimakowych, a także do toczenia gwintów oraz przedmiotów o przekroju niekołowym, z posuwem wzdłużnym suportu narzędziowego.
Zataczarka cena
Ceny zataczarek są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg różnych czynników. Zwykle to koszt kilkuset złotych.