Dekor

4.0 Opinie (1)

Pomimo ogromnego wyboru płytek ceramicznych można jeszcze bardziej urozmaicić wystój wnętrza, stosując dekory. W ofercie sklepów jest mnóstwo wzorów takich płytek dekoracyjnych.

Zastosowanie dekoru

Właściwie w każdym wnętrzu można ułożyć płytki dekoracyjne. Należy jedynie zachować umiar i dobrze dobrać do siebie płytki. W mniejszych pomieszczeniach lepiej postawić na delikatne akcenty, ale w dużych możemy użyć mocnych i większych dekorów. Do wyboru są listwy dekoracyjne, płytki z wzorami lub trójwymiarowe. Piękne są dekory imitujące płytki retro lub ręcznie zdobione. Również pod względem rozmiarów jest w czym wybierać.

Dekory sprawdzą się w łazienkach, kuchniach, jak też w przedpokoju, czy salonie. Takimi płytkami dekoracyjymi możemy płynnie oddzielić dwa różne rodzaje płytek, ale też wyznaczyć konkretną strefę w pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie płytek dekoracyjnych wokół lustra lub na półkach - pozwoli to zaakcentować interesujący nas element.

Dekor w kuchni, źródło: Shutterstock

Inne rodzaje dekorów - płytki to nie wszystko

Mozaika też może posłużyć jako dekor we wnętrzach. Zamiast gotowej listwy dekoracyjnej można ułożyć właśnie mozaikę i osiągniemy podobny efekt. Także wykorzystanie innych materiałów, jak drewno, metal, czy kamień, pełni rolę dekoracyjną we wnętrzu. Tylko nasza wyobraźnia może nas ograniczyć, bo wybór materiałów na rynku jest tak olbrzymi, że możemy dowolnie łączyć kształty, materiały, wzory i kolory.

Innym interesującym rozwiązaniem są szklane panele. Robione na zamówienie dają nam możliwość wybrania dowolnego wzoru i wymiaru. Możemy wykorzystać własne zdjęcie z wakacji i umieścić je za szybą w naszej łazience.

Stosując dowolne dekory w łazience lub kuchni, warto dobrze zaplanować oświetlenie. Pozwoli ono dodatkowo wyeksponować elementy dekoracyjne. Szczególnie szklane i trójwymiarowe wymagają odpowiedniej oprawy świetlnej. Również miejsce, w którym chcemy użyć dekor, warto zaprojektować na początku, żeby dopasować do niego pozostałe elementy.

Dekory w łazience, źródło: Shutterstock

Zalety i wady dekorów - o tym warto pamiętać przed zakupem

Paradoksalnie to, co może być zaletą dekorów, jest też ich wadą – to mocny akcent. Z jednej strony o to właśnie chodzi przy stosowaniu płytek dekoracyjnych, ale jeśli nam się znudzi wystrój, to nie jest łatwo go zmienić. Plusem jest urozmaicenie wnętrza, dzięki dekorom aranżacja jest bardziej elegancka i efektowna. Za pomocą płytek dekoracyjnych można też ukryć mankamenty, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Dobrze zastosowany dekor odciąga wzrok od krzywej ściany lub optycznie powiększa przestrzeń. Natomiast jeżeli przesadzimy z dekoracjami, możemy przytłoczyć i zmniejszyć wnętrze. Minusem są ceny płytek dekoracyjnych. Im bardziej wyszukane tym droższe, a płaci się za sztuki, więc koszt całkowity może wyjść bardzo duży.

Opinie o Dekor - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

50 + = 54

Podobne