Fuga cementowa

4.0 Opinie (1)

Fuga cementowa jest tania, powszechnie dostępna i łatwa w nakładaniu. Dawniej nie była zbyt wytrzymała, ale obecne mieszanki fugi cementowej wykazują się lepszymi parametrami. Jest fugą uniwersalną, może być stosowana wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, ale nie nadaje się do spoinowania wszystkich rodzajów płytek.

Co to jest fuga cementowa?

Fuga cementowa produkowana jest z cementu portlandzkiego, kruszywa oraz pigmentu. Dostępna jest w postaci proszku, który po zmieszaniu z wodą tworzy gotową masę. Dzięki pigmentom do wyboru mamy wiele kolorów, więc nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniego odcienia do płytek.

Właściwości fugi cementowej

Fuga cementowa jest na tyle łatwa w nakładaniu, że nawet niedoświadczona osoba sobie z tym poradzi. Również usuwanie resztek fugi z płytek jest niezwykle łatwe.

Dobrej jakości fugi cementowe są elastyczne, wytrzymałe i odporne na zagrzybienie. Można jeszcze dodać specjalne emulsje, które poprawią parametry fugi cementowej. Sprawdza się również na podłogach z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli fuga cementowa jest stara lub zniszczona, łatwo jest ją wymienić na nową. Wystarczy dokładnie pozbyć się starej spoiny i nałożyć nową fugę.

Fuga cementowa, źródło: Shutterstock

Fuga cementowa jest bardzo uniwersalna. Można ją stosować na ściany i podłogi wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz. Jeżeli chcemy fugę cementową użyć na balkonie, tarasie lub elewacji, należy wybrać spoiwo gruboziarniste. Najlepiej wygląda z płytkami małymi i średnimi. Fugę cementową można stosować w kuchniach i łazienkach, ale w miejscach bardziej narażonych na wilgoć lepiej zastosować inne spoiny. Żeby ładnie wyglądała przez długi czas, warto ją regularnie pielęgnować i konserwować.

Fuga cementowa - do jakich płytek będzie odpowiednia?

Ta fuga nadaje się do:

  • płytek ceramicznych,
  • klinkieru,
  • kamienia naturalnego,
  • płytek zewnętrznych.

Wady i zalety fugi cementowej

Do zalet fugi cementowej można zaliczyć:

  • łatwość w nakładaniu,
  • niską cenę,
  • łatwość usuwania resztek po jej nałożeniu.

Natomiast jej wady to:

  • mama odporność na zabrudzenia,
  • konieczność częstej pielęgnacji i konserwacji.

Opinie o Fuga cementowa - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Podobne