Fuga

4.0 Opinie (1)

Jakie są rodzaje fug i czym się charakteryzują? Ile fugi potrzebujesz do swojej łazienki czy kuchni? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te pytanie i wiele przydatnych informacji w tym artykule.

Czym jest fuga i gdzie się ją stosuje?

Fugowanie to ostatni etap pracy glazurnika. Fuga to spoina pomiędzy płytkami, która zabezpiecza ścianę i zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń. Zmniejsza również ryzyko powstawania pęknięć i odkształceń na warstwie. Chroni przed dostawaniem się wody i wilgoci między np. ścianę a płytki.

Rodzaje fug

Wyróżniamy następujące fugi:

  • cementowe,
  • cementowe elastyczne,
  • akrylowe,
  • silikonowe w gotowych kartuszach.

Fugi cementowe nadają się do spoinowania nie tylko płytek ceramicznych, ale także mozaik i kamieni ozdobnych. Można je stosować w kuchniach i łazienkach oraz przy posadzkach w środku jak i na zewnątrz budynku – zaleca się jednak, aby stosować je w pomieszczeniach, ponieważ charakteryzują się niską morozoodpornością. Są trudnościeralne, ale mało odporne na wymywanie – im bardziej wzbogacony skład, tym lepsze właściwości.

Fuga, źródło: Shutterstock

Fuga cementowa elastyczna to następca zwyczajnych fug cementowych. Szybko wiąże i schnie oraz zachowuje bazowy kolor. Jest to fuga do użytku uniwersalnego.

Fugi akrylowe są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Po zakupie są od razu gotowe do użytku. Są odradzane do użytku zewnętrznego, ale nadają się do stosowania na powierzchnie pionowe.

Fugi epoksydowe są wyjątkowo odporne na chemikalia i działanie czynników zewnętrznych, dlatego raczej stosuje się je w przestrzeniach specjalistycznych.

Silikon jest wodoszczelny i wyjątkowo odporny na grzyby i temperaturę. Podobnie jak fugi epoksydowe stosuje się go w pomieszczeniach specjalistycznych. Sprzedawany jest w kartuszach przeznaczonych do bezpośredniej aplikacji.

Jaka ilość fugi jest potrzebna?

Zasada co do obliczania ilości fugi potrzebnej do zakupu to suma długości i szerokości materiału łączonego pomnożona przez jego grubość i szerokość spoiny oraz współczynnik g (1,6 dla fug epoksydowych) i (1,5 dla fug cementowych).

Wynik tego działania da jednak tylko przybliżoną ilość potrzebnej fugi. Należy także pamiętać np. o rodzaju powierzchni płytek.

Czym kierować się przy zakupie fugi?

Wprowadzona klasyfikacja fug oparta na normie europejskiej EN 13888 jest rygorystyczna względem parametrów użytkowych. Warto zatem kupować fugi, które na etykiecie są opatrzone certyfikatem powyższej normy. Mamy wtedy pewność co do jej właściwości i składu.

Dobra fuga jest przede wszystkim:

  • trudna do zarysowania,
  • twarda po związaniu,
  • odporna na pękanie,
  • dobrze przylegająca do powierzchni.

Jest to spowodowane tym, że fuga musi reagować na wszystkie napięcia materiału łączonego i na ruchy całego budynku.

Fuga, źródło: Shutterstock

Spoina szeroka czy wąska?

Powszechnie przyjęte jest, że wąska fuga lepiej się prezentuje. W rzeczywistości jest to zależne tylko od gustu.

Standardowe szczeliny to od 3 mm do 7 mm. Można jednak zastosować fugę do nawet 2 cm i więcej. Szersze fugi, przez to, że są bardziej elastyczne i lepiej przenoszą napięcia i ruchy powierzchni, stosuje się częściej na zewnątrz budynku. Taką fugę łatwiej się też czyści. Szeroka fuga jest ponadto wybierana przy nietypowym materiale, np. do ozdobnych pytek kamiennych. Wąska fuga to standardowa opcja przy pomieszczeniach w domach oraz przy mozaikach i bardzo drobnych elementach.

Dobór koloru fugi

Kolor, podobnie jak szerokość spoiny, zależy tylko od estetycznych upodobań. Producenci oferują obecnie bardzo szeroką paletę barw. Pozwala to na mocno indywidualny charakter projektu.

Fuga może wtapiać się w kolor płytek lub być mocno z nim skontrastowana. Zależy to od tego, czy bardziej chce się zwrócić uwagę patrzącego na wygląd płytek i ich fakturę czy na ciekawy kolor fugi. Należy również pamiętać, że im ciemniejszy kolor, tym lepiej będzie on znosił zanieczyszczenia.

Czym myć fugi?

Do czyszczenia fug przeznaczonych jest szereg środków chemicznych, które są dostępne na rynku. Do mycia fug mogą się także m.in. sprawdzić:

  • ocet z wodą,
  • biała pasta do zębów,
  • soda,
  • sok z cytryny.
Mycie fug, źródło: Shutterstock

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaką fugę zamierzamy czyścić. Jeżeli jest to stara fuga cementowa, to bardzo prawdopodobne, że przy czyszczeniu ulegnie uszkodzeniom.

Do zabezpieczenia przed powstawaniem nowych zanieczyszczeń można zastosować renowatory do fug czy impregnaty.

Opinie o Fuga - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 88 = 93

Podobne