Środek do czyszczenia płytek


Dostępnych jest wiele środków i sposobów do czyszczenia płytek. W odpowiednim doborze kierujmy się materiałem, z jakiego wykonane są płytki, miejscem gdzie są położone, ale też ekologią i ekonomią.
Środki chemiczne do czyszczenia płytek
Do każdego rodzaju płytek znajdziemy specjalny preparat. Mogą się one różnić ceną, siłą, z jaką działają, i zastosowaniem. Producenci oferują m.in.:
- koncentrat do mycia płytek z gresu bez ryzyka smug,
- środek do czyszczenia płytek i kamienia,
- mocny preparat do mycia płytek,
- płyn do usuwania silnych zabrudzeń z podłóg,
- środek do czyszczenia płytek ściennych i podłogowych.
Bez wzglądu na to, jaki preparat wybierzemy, należy dokładnie przeczytać i zastosować się do zaleceń producenta. Nie powinno się zostawiać preparatu zbyt długo na powierzchni czyszczonej. Ponadto nie należy stosować szczotek czy innych materiałów mogących powodować zarysowania.

Na rynku dostępne są różne gotowe środki w postaci: mleczka, pasty czy płynu. Jeśli mamy połączone różne materiały okładziny, lepiej wybrać delikatniejszy środek i przed użyciem na całej powierzchni wykonać test na małym fragmencie, który pokaże, jak płytki reagują na nowy środek.
Dostępne są też profesjonalne środki do czyszczenia płytek oraz koncentraty do usuwania zabrudzeń przeznaczone są czyszczenia płytek bezpośrednio po remoncie, kiedy do usunięcia są pozostałości kleju, fugi i innych materiałów. Mogą być też stosowane, jeśli mamy bardzo zniszczone lub zabrudzone płytki. Nie należy ich używać zbyt często, lecz tylko w sytuacjach, kiedy zwykłe środki nie dają sobie rady z zabrudzeniami.
Czyszczenie płytek - domowe sposoby
Oto kilka domowych sposobów na czyszczenie płytek:
- ocet z wodą - nie powinno się go używać zbyt często (ani dużego stężenia), bo może zmatowić płytki. Plusem jest to, że dezynfekuje i zwalcza pleśń oraz zmiękcza wodę, usuwa kamień i resztki mydła;

- soda oczyszczona – usuwa kamień, jest dobrym środkiem czyszczącym; można przygotować roztwór czyszczący z sody, octu i wody; dodając olejek eteryczny, uzyskamy przyjemniejszy zapach;
- kwasek cytrynowy lub sok z cytryny – likwidują kamień i dobrze czyszczą, odświeżają płytki i sprawiają, że są bardziej błyszczące;
- para wodna – można użyć myjki ciśnieniowej lub parownicy, jednak jest też prostsza metoda: po kąpieli należy gorącą wodą przemyć płytki, które są już zaparowane.