Frezarka górnowrzecionowa – zastosowanie, parametry, cena

frezarka górnowrzecionowa

4.0 Opinie (1)
frezarka górnowrzecionowa

Frezarka górnowrzecionowa to bezpieczne w użytkowaniu urządzenie służące do obróbki skrawaniem. Wykorzystywana jest przede wszystkim podczas produkcji mebli, ale z powodzeniem sprawdzi się również jako sprzęt na użytek domowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o frezarkach górnowrzecionowych. Podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze urządzenia.

Frezarka – zastosowanie, rodzaje

Frezarka to urządzenie służące do obróbki różnego rodzaju materiałów. Jest to rodzaj obrabiarki wykorzystywanej do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych. Pracuje na zasadzie ruchu obrotowego. Narzędzie przesuwa się względem obrabianego materiału – materiał porusza się ruchem posuwistym, prostoliniowym lub krzywoliniowym. Jest to tzw. frezowanie.

Frezarki dzieli się ze względu na budowę i cechy konstrukcyjne – w ten sposób wyróżnia się frezarki: stołowe, wspornikowe, karuzelowe, lekkie, bezwspornikowe i wzdłużne.

Innym kryterium podziału jest umiejscowienie wrzeciona. Ze względu na nie można wyróżnić frezarki: górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe oraz równowrzecionowe.

Frezarka górnowrzecionowa: opis

Frezarka górnowrzecionowa to urządzenie, którego wrzeciono znajduje się powyżej blatu roboczego. Przeznaczone jest do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, a także tworzyw sztucznych, metalu, akrylu itp. Wykorzystuje się je do masowego frezowania zewnętrznego oraz wewnętrznego przedmiotów na całej powierzchni ich obwodu.

Tego rodzaju narzędzia stosowane są w fabrykach meblarskich oraz zakładach, w których produkuje się drewniane karoserie. Znajdą też zastosowanie jako frezarki domowe. Używa się ich do frezowania krawędzi półek oraz krzywizn. Sprawdzają się także podczas wykonywania profili narożnych oraz rowków do połączeń drewnianych.

Frezarki górnowrzecionowe to bardzo wygodne i bezpieczne w użytkowaniu urządzenia. Z tego też względu z powodzeniem mogą być obsługiwane przez osoby początkujące. Tego rodzaju narzędzie będzie więc dobrym wyborem dla amatorów. Sprawdzi się także jako wyposażenie przydomowego warsztatu.

Jak wybrać frezarkę?

Pierwszym krokiem przy zakupie frezarki powinno być dokładne określenie jej przyszłego zastosowania, aby wybrane urządzenie spełniło nasze oczekiwania. Dobrze jest więc wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Jednym z kluczowych parametrów jest moc wrzeciona. Ta zaś powinna być dopasowana do zastosowania urządzenia. Zależność jest prosta – im większa moc, tym mocniejszy sprzęt. Warto przy tym pamiętać, że mocniejsze frezarki wykorzystywane są zwykle do obróbki grubszych i twardszych materiałów.

Niemniej istotne są powierzchnia stołu oraz wymiary frezarki. Do ważnych parametrów należą również długość skoku oraz prędkość obrotów frezu (mające bezpośredni wpływ na gładkość obrabianej powierzchni i precyzję obróbki). Warto zwrócić uwagę także na regulację obrotów, system stabilizacji obrotów silnika oraz jakość łożysk.

Frezarka górnowrzecionowa cena

Średnia cena frezarki górnowrzecionowej to 200-400 złotych. Na rynku są również dostępne urządzenia w o wiele wyższych cenach. Narzędzie o lepszych parametrach kosztuje około 2000 złotych. Profesjonalny sprzęt tego typu to koszt nawet 10 tysięcy złotych.

Opinie o Frezarka górnowrzecionowa – zastosowanie, parametry, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Podobne