Frezarka lekka – cechy, zastosowanie

frezarka lekka

4.0 Opinie (1)
frezarka lekka

Frezarka lekka to praktyczne urządzenie o prostej konstrukcji. Łączy w sobie cechy innych rodzajów frezarek, stąd też uchodzi za narzędzie stosunkowo uniwersalne. Ma zastosowanie w warsztatach rzemieślniczych, ale sprawdzi się również podczas prac remontowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek lekkich.

Frezarka – co to jest i do czego służy?

Frezarka to urządzenie przeznaczone do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych różnego rodzaju materiałów. Pozwala na uzyskanie takich kształtów jak rowki, koła zębate czy gwinty. Za jej pomocą obróbce poddaje się najczęściej drewno, metal, beton i tworzywa sztuczne.

Najważniejszym narzędziem obróbczym maszyny jest frez, który podczas pracy wykonuje ruch obrotowy – dzięki temu możliwe jest frezowanie. Frez odpowiedzialny jest za nadanie obrabianemu materiałowi odpowiedniego kształtu i wyglądu. Występuje w różnych kształtach – ten dobiera się w zależności od rodzaju materiału poddawanego obróbce. Sam materiał porusza się zaś jednym z trzech rodzajów ruchu – posuwistym, prostoliniowym lub krzywolioniowym.

Frezarki mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Są używane w zakładach produkcyjnych, ale wykorzystuje się je również w sposób amatorski przez majsterkowiczów czy hobbystów.

Jakie są rodzaje frezarek?

Jednym z kryteriów podziału frezarek jest umiejscowienie wrzeciona. W ten sposób wyróżnia się:

  • frezarki górnowrzecionowe (wrzeciono powyżej blatu roboczego),
  • frezarki dolnowrzecionowe (wrzeciono poniżej krawędzi blatu roboczego),
  • frezarki równowrzecionowe (wrzeciono równo z krawędzią blatu roboczego).

Frezarki dzieli się ponadto ze względu na cechy konstrukcyjne maszyny. W ten sposób można wyodrębnić następujące rodzaje frezarek:

  • frezarki stołowe,
  • frezarki wspornikowe,
  • frezarki karuzelowe,
  • frezarki lekkie,
  • frezarki bezwspornikowe,
  • frezarki wzdłużne.

Frezarka lekka – ogólne informacje

Frezarka lekka to urządzenie służące do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów. Ma przy tym zastosowanie przede wszystkim w warsztatach rzemieślniczych i wydziałach prototypowych. Świetnie sprawdzi się również podczas wykonywania prac remontowych.

Tego rodzaju narzędzie stanowi połączenie cech charakterystycznych dla frezarek stołowych i wspornikowych średniej wielkości. Frezarkę lekką uznaje się więc za odmianę pośrednią między tymi dwoma typami urządzeń, a tym samym za urządzenie uniwersalne.

Frezarka lekka wyróżnia się stosunkowo prostą konstrukcją. Jej budowa nie jest zbyt złożona – posuwy pionowe i poprzeczne są ręczne. Będzie idealnym rozwiązaniem dla osób wykorzystujących do pracy urządzenia o uproszczonej budowie.

Frezarka lekka cena

Ceny frezarek są dość zróżnicowane, na co wpływ ma wiele czynników. Ich ceny zaczynają się już od około 200 złotych. Na rynku dostępne są również droższe urządzenia. Profesjonalne maszyny to natomiast koszt kilkunastu albo kilkudziesięciu złotych.

Opinie o Frezarka lekka – cechy, zastosowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 − 45 =

Podobne