Frezarka stołowa – zastosowanie, cechy


Frezarki to funkcjonalne urządzenia o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle i zakładach produkcyjnych. Wśród nich wyróżnić można m.in. frezarki stołowe. To maszyny o wysokim stopniu precyzji, używane głównie do prac wymagających dużej dokładności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek stołowych.
Frezarka – do czego służy?
Frezarki wykorzystywane są przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i w przemyśle, choć swoje zastosowanie znajdą również w przydomowym warsztacie. Są to urządzenia przeznaczone do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych. Służą do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów (zwykle drewna, metalu i betonu) – to tzw. frezowanie.
Działanie frezarki opiera się na ruchu obrotowym wykonywanym przez główne narzędzie obróbcze urządzenia, zwane frezem. Obrabiany materiał porusza się natomiast jednym z trzech rodzajów ruchu (posuwistym, prostoliniowym lub krzywolinowym).
Frezarka jest rodzajem obrabiarki wykorzystywanej do kształtowania rowków, gwintów, kół zębatych itp. Używa się jej do wykonywania dekoracji i żłobień, profilowania, zaokrąglania i rzeźbienia.
Rodzaje frezarek
Wśród frezarek wyróżnia następujące urządzenia (podział ze względu na lokalizację wrzeciona):
- frezarki górnowrzecionowe (wrzeciono powyżej blatu roboczego),
- frezarki dolnowrzecionowe (wrzeciono poniżej krawędzi blatu roboczego),
- frezarki równowrzecionowe (wrzeciono równo z krawędzią blatu roboczego).
Dzieli się je ponadto na następujące rodzaje (gdzie kryterium podziału to budowa i cechy konstrukcyjne urządzenia):
- frezarki stołowe,
- frezarki karuzelowe,
- frezarki lekkie,
- frezarki bezwspornikowe,
- frezarki wzdłużne.

Frezarka stołowa – ogólne informacje
Frezarka stołowa to urządzenie służące do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów. Jest to przy tym narzędzie przeznaczone przede wszystkim do prac precyzyjnych. Mowa tu dokładności nastawienia wymiarów w przedziale od 0,01 mm do 0,001 mm.
Maszyna napędzana jest mechanicznie przez silnik elektryczny. Napęd ruchów posuwowych jest zaś ręczny. Wyróżnia się wysoką precyzją, stąd też wykorzystywana jest przede wszystkim do wykonywania prac wymagających dużej dokładności. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle, głównie elektronicznym i zegarmistrzowskim.
Na rynku dostępne są ponadto wiertarko-frezarki stołowe – to urządzenia łączące w sobie funkcjonalności dwóch narzędzi. Spotkać je można najczęściej w warsztatach i zakładach rzemieślniczych.
Frezarka stołowa cena
Ceny frezarek stołowych są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg rozmaitych czynników. Urządzenie można kupić już za około 1500 złotych. Na rynku dostępne są przy tym maszyny profesjonalne w o wiele wyższych cenach – ich koszt to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.