Frezarka wzdłużna – cechy, zastosowanie

frezarka wzdłużna

4.0 Opinie (1)
frezarka wzdłużna

Frezarka wzdłużna to maszyna wykorzystywana przede wszystkim do obróbki ciężkich przedmiotów. Można ją spotkać m.in. w zakładach samochodowych i meblowych. Jest mocna i bardzo wydajna. Jej cechą charakterystyczną jest stół przesuwający się jedynie w kierunku wzdłużnym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat frezarek wzdłużnych i ich zastosowania.

Do czego służy i jak działa frezarka?

Frezarka to urządzenie służące do obróbki skrawaniem, zwanej frezowaniem. Przeznaczona jest do obróbki różnego rodzaju materiałów, w tym przede wszystkim do metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się ją do wycinania kształtów, żłobień i dekoracji, zaokrąglania, profilowania itp.

Frezarki działają na zasadzie ruchu obrotowego frezu, czyli głównego narzędzia obróbczego maszyny. Obrabiany materiał porusza się zaś jednym z trzech rodzajów ruchu (prostoliniowym, krzywoliniowym lub posuwowym).

Tego rodzaju urządzenia dzieli się ze względu na umiejscowienie wrzeciona. W ten sposób wyróżnia się frezarki górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe i równowrzecionowe. Kryterium podziału może być ponadto konstrukcja maszyny. Podział ten obejmuje następujące rodzaje frezarek: stołowe, lekkie, wspornikowe, bezwspornikowe, karuzelowe i wzdłużne.

frezarka wzdłużna
Dowiedz się więcej o frezarce wzdłużnej / Shutterstock

Frezarka wzdłużna – ogólna charakterystyka

Frezarka wzdłużna to urządzenie służące do obróbki skrawaniem różnego rodzaju materiałów. Maszyny tego typu przeznaczone są do obróbki zgrubnej i ostatecznej płaszczyzn, przede wszystkim do obróbki ciężkich przedmiotów, np. korpusów maszyn. Stąd też tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są w zakładach meblarskich, samochodowych czy hutniczych. Zwykle używane się ich do produkcji małoseryjnej lub jednostkowej.

Frezarka wzdłużna to masywna maszyna o sztywnej i stosunkowo prostej konstrukcji. Jej cechą charakterystyczną jest stół, który przesuwa się wyłącznie w kierunku wzdłużnym (stąd zresztą jej nazwa). Przy czym droga jego przesuwu jest krótsza od jego długości. Urządzenia posiadają przesuwne wrzecienniki obracane w płaszczyźnie pionowej, o samodzielnych napędach ruchu głównego.

Frezarka wzdłużna cena

Ceny frezarek wzdłużnych są dość zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Są to jednak bardzo drogie maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu. Koszt nabycia frezarki wzdłużnej to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Opinie o Frezarka wzdłużna – cechy, zastosowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

95 − = 92

Podobne