Młotek szewski – budowa, zastosowanie, cena

młotek szewski

4.0 Opinie (1)
młotek szewski

Młotek szewski to praktyczne i funkcjonalne narzędzie ręczne służące do wbijania i wyciągania gwoździ. Przeznaczone jest przede wszystkim do pracy z miękkimi materiałami. Co ciekawe, wbrew nazwie wykorzystywane jest nie tylko do naprawy obuwia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat młotków szewskich i ich zastosowania.

Młotki – rodzaje, zastosowanie

Młotek jest jednym z najbardziej podstawowych, a także najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Pierwsze tego rodzaju przyrządy powstały podobno już cztery tysiące lat przed naszą erą. Stanowi niezbędne wyposażenie każdego warsztatu. Znaleźć go można w każdej skrzynce narzędziowej.

Jest to narzędzie ręczne, co oznacza, że wymaga użycia siły rąk ludzkich. Jego podstawowym przeznaczeniem jest wbijanie gwoździ. Lista zastosowań młotka jest jednak o wiele dłuższa – przyrząd jest bowiem przydatny podczas wykonywania wielu różnego rodzaju prac. Wykorzystywany jest do podbijania innych narzędzi, kształtowania powierzchni, wyciągania gwoździ, łączenia elementów, rozbijania materiału itd.

Podstawowym rodzajem młotka jest młotek uniwersalny. Wyróżnić można przy tym wiele innych odmian narzędzia. Za kryterium podziału przyjmuje się zwykle jego przeznaczenie. W ten sposób możemy mówić o m.in. młotkach murarskich, stolarskich, ciesielskich, brukarskich, kamieniarskich, szewskich, rzeźbiarskich itd.

Młotek szewski / Shutterstock

Młotek szewski – ogólna charakterystyka

Młotek szewski to narzędzie ręczne służące do wbijania gwoździ w miękkie powierzchnie i ich wyciągania.

Jego konstrukcja zasadniczo nie odbiega od budowy innych narzędzi tego rodzaju. Zbudowany jest z trzonka i główki, które są ze sobą trwale połączone. Jego cechą charakterystyczną jest natomiast specyficznie ukształtowana główka. Obuch jest wyraźnie wypukły, co ułatwia wbijanie gwoździ w powierzchnie o miękkiej strukturze (np. skórę, tworzywa). Rąb młotka ma zaś kształt dwóch wygiętych łapek przeznaczonych do wyciągania gwoździ.

Młotek szewski – jak wskazuje sama nazwa narzędzia – przeznaczony jest do naprawy obuwia. Ma szerokie zastosowanie w pracach kaletniczych, ale na tym nie kończy się jego funkcjonalność. Tego rodzaju narzędzia wykorzystywane są bowiem również w pracach ciesielskich, stolarskich i dekarskich. Mają zastosowanie w warsztatach mechaniki precyzyjnej. Używane są w rzemiośle, a także przez amatorów hobbystów w przydomowych warsztatach.  

Młotek szewski cena

Ceny młotków szewskich są dość zróżnicowane, za co odpowiada szereg różnych czynników. Narzędzie można kupić już za około 10-20 złotych. Na rynku dostępne są przy tym również droższe przyrządy – 40-90 złotych.

Opinie o Młotek szewski – budowa, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

63 − 55 =

Podobne