Młotek uniwersalny – zastosowanie, cechy, cena

młotek uniwersalny

4.0 Opinie (1)
młotek uniwersalny

Młotek uniwersalny to narzędzie ręczne o szerokim zastosowaniu podczas wykonywania różnego rodzaju prac. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj młotka – można go spotkać w niemal każdym domu i warsztacie. Ma prostą budowę, jest poręczny i praktyczny, a także łatwy w obsłudze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat młotków uniwersalnych. Podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze narzędzia.

Młotek – zastosowanie, rodzaje

Młotek to jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka – jego prototyp powstał w starożytnej Mezopotamii, 4 tysiące lat p.n.e. To także jeden z najbardziej podstawowych przyrządów. Śmiało można powiedzieć, że stanowi niezbędny element wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej.

Młotek jest prostym narzędziem ręcznym wykorzystywanym podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Używany jest do wbijania gwoździ, podbijania innych narzędzi, rozbijania materiału, kształtowania powierzchni, łączenia elementów itp.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów młotków. Dzieli się je m.in. ze względu na przeznaczenie narzędzia. W ten sposób wyróżnia się np. młotki murarskie, młotki stolarskie, młotki ciesielskie, młotki szewskie. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą kształtem, materiałem wykonania, wagą i wielkością. Najbardziej podstawowym rodzajem jest natomiast młotek uniwersalny.

Młotek uniwersalny – ogólne informacje

Młotek uniwersalny to narzędzie ręczne służące przede wszystkim do wbijania gwoździ. Świetnie sprawdza się przy tym również podczas wykonywania różnego rodzaju prac remontowych, naprawczych, monterskich. Wykorzystywany jest również do podbijania innych narzędzi.

Młotek uniwersalny waży zwykle 0,1-1,5 kg, a niekiedy nawet 2 kg. To przyrząd o prostej konstrukcji. Zbudowany jest z trzonka oraz części roboczej, czyli główki. Oba elementy połączone są ze sobą w sposób trwały i tworzą kształt litery „T”.

Trzonek młotka wykonuje się zwykle z drewna, stali bądź tworzyw sztucznych. Natomiast główka wykonana jest najczęściej ze stali. Jej cechą charakterystyczną jest rąb – ścięty jeden z końców. Płaska strona główki to tzw. obuch.

Młotki uniwersalne / Shutterstock

Jak wybrać młotek?

Podczas wyboru młotka warto uwzględnić kilka istotnych czynników, aby zakupione narzędzie spełniało nasze oczekiwania. W pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na materiał wykonania młotka. Ten bowiem ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość i trwałość narzędzia, a także jego ciężar. Przekłada się to również na komfort użytkowania. Przykładowo na rynku dostępne są młotki z trzonkiem wykonanym z tworzywa sztucznego i rękojeścią pokrytą powłoką antypoślizgową – taki model będzie z pewnością o wiele wygodniejszy w obsłudze niż tradycyjny drewniany.

Niemniej ważna jest waga narzędzia. Na uniwersalny domowy użytek świetnie sprawdzi się młotek o masie około 1 kg. Jeśli jednak planujemy wykonywać nieco cięższe prace od wbijania gwoździ, warto pomyśleć o wyborze młotka o wyższej wadze.

Warto również zwrócić uwagę, czy wybrany przyrząd spełnia określone normy bezpieczeństwa (DIN 1041).

Młotek uniwersalny cena

Ceny młotków uniwersalnych są dość zróżnicowane. Najtańsze narzędzie kupić można już za około 15-20 złotych. Na rynku dostępne są przy tym także młotki w znacznie wyższych cenach – średnio 50-100 złotych.

Opinie o Młotek uniwersalny – zastosowanie, cechy, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 50 = 59

Podobne