Pilarka łańcuchowa – cechy, zastosowanie, najważniejsze parametry
4.0 Opinie (1)
Pilarka łańcuchowa to narzędzie o szerokim zastosowaniu służące do przecinania różnego rodzaju materiałów. Bardzo często znajduje się na wyposażeniu profesjonalnych zakładów, ale bez problemu można spotkać ją również w przydomowym warsztacie. Wykorzystywana jest do cięcia drewna, podczas prac ogrodowych, a nawet artystycznych. Niewątpliwie więc warto wiedzieć, czym wyróżnia się pilarka łańcuchowa i jakie ma zastosowanie.
Pilarka łańcuchowa – ogólna charakterystyka
Pilarka łańcuchowa to narzędzie służące do przecinania różnego rodzaju materiałów. Zwykle wykorzystywana jest do cięcia drewna, kamienia i metalu. Cechą charakterystyczną urządzenia jest wyposażenie go w specjalny łańcuch z ząbkowanym ostrzem w kształcie litery U.
Tego rodzaju narzędzia dzieli się m.in. ze względu na rodzaj zasilania. W ten sposób wyróżnia się pilarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Przy czym najczęściej spotykane to te z napędem elektrycznym lub spalinowym.
Pilarki łańcuchowe to wysoko wydajne i mocne urządzenia. Wyróżniają się solidnością i wytrzymałością. Warto przy tym wiedzieć, że obsługa urządzenia tego rodzaju wymaga dużego skupienia i wprawy. Podczas jego użytkowania należy bowiem zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, żeby uniknąć uszkodzeń ciała. Zawsze trzeba też pamiętać o okularach ochronnych i rękawiczkach. W niektórych przypadkach konieczny będzie kask, a niekiedy także specjalny strój ochronny.
Zastosowanie pilarki łańcuchowej
Pilarka łańcuchowa ma szerokie zastosowanie podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Jej najpopularniejszym zastosowaniem jest przy tym wycinka drzew. Narzędzie wykorzystywane jest także do przycinania gałęzi drzew i krzewów czy też cięcia drewna na opał. Świetnie sprawdza się więc podczas różnego rodzaju prac ogrodowych. Używana jest przez leśników oraz osoby zajmujące się pielęgnacją zieleni miejskiej. Ma ponadto zastosowanie w budownictwie, ale stosuje się ją również w ratownictwie medycznym.
Pilarkę łańcuchową wykorzystuje się także w rzeźbiarstwie – narzędzie nierzadko używają osoby, które zajmują się tworzeniem rzeźb lodowych bądź drewnianych.
Jak wybrać pilarkę łańcuchową?
Przy wyborze pilarki łańcuchowej warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, aby zakupiony sprzęt był w pełni funkcjonalny i spełniał oczekiwania użytkownika. W pierwszej kolejności należy więc określić przyszłe zastosowanie narzędzia i planowane prace.
Kluczowym parametrem jest moc pilarki, która w dużym stopniu decyduje o jej możliwościach, przekłada się na wydajność i efektywność. Na użytek domowy wystarczy zwykle urządzenie o mniejszej mocy. Do lżejszych prac ogrodowych powinna sprawdzić się więc pilarka elektryczna. Typ zasilania to zresztą również dość istotna sprawa. Wpływa bezpośrednio na mobilność urządzenia, a więc również komfort i wygodę użytkowania.
Należy zwrócić uwagę także na wagę pilarki. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to narzędzie, którym operuje się ręcznie, więc jego ciężar decyduje o włożonym wysiłku podczas wykonywanych prac. Przy zakupie pilarki łańcuchowej warto uwzględnić również takie kwestie, jak sposób wymiany łańcucha (to przecież niekiedy konieczność) czy też systemy antywibracyjne i poziom emitowanego hałasu.
Pilarka łańcuchowa cena
Ceny pilarek łańcuchowych są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, np. parametry urządzenia, typ zasilania czy producent. Proste modele można kupić już za około 200-300 złotych. Na rynku dostępne są również pilarki w wyższych cenach – 400-800 złotych. Zakup profesjonalnego sprzętu to natomiast niekiedy koszt nawet kilku tysięcy złotych.