Pilarka tarczowa – rodzaje, cena, zastosowanie

pilarka tarczowa

4.0 Opinie (1)
pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa to praktyczne i funkcjonalne narzędzie, które wykorzystuje się do cięcia różnego rodzaju materiałów. Jest jednym z najbardziej podstawowych urządzeń, które spotkać można zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i na wyposażeniu przydomowego warsztatu majsterkowicza-amatora. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się pilarka tarczowa. Poniżej podpowiadamy również, czym kierować się podczas wyboru narzędzia.

Pilarka tarczowa – ogólna charakterystyka

Pilarka tarczowa to narzędzie służące do przecinania różnego rodzaju materiałów. Wykorzystuje się ją do cięcia m.in. drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, aluminium. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie wyposażone w tarczę, czyli obracające się zębate ostrze o kolistym kształcie. Występuje jako stołowa i mobilna. Znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach, jak i przydomowych warsztatach.

Poszczególne rodzaje pilarek tarczowych różnią się między sobą mocą, precyzją i głębokością cięcia, konstrukcją, sposobem działania itd. Pilarki dzielą się również ze względu na sposób zasilania – w ten sposób wyróżnia się pilarki spalinowe, pilarki elektryczne i pilarki akumulatorowe.

pilarka tarczowa zastosowanie
Zastosowanie pilarki tarczowej / Shutterstock

Rodzaje pilarek tarczowych

Wyróżnia się następujące rodzaje pilarek tarczowych:

  • pilarka tarczowa z tarczą uniwersalną – przeznaczona do cięcia różnego rodzaju materiałów o niezbyt dużej twardości i grubości,
  • pilarka tarczowa z tarczą widiową – przeznaczona do cięcia drewna, wyposażona w większą liczbę zębów, co ma wpływ na efektywność i szybkość pracy,
  • pilarka tarczowa z tarczą specjalistyczną – przeznaczona do cięcia różnego rodzaju materiałów; poszczególne typy tarcz specjalistycznych różnią się od siebie materiałem wykonania i właściwościami, co z kolei warunkuje ich przeznaczenie, czyli rodzaj materiału, który mają przecinać.

Pilarki tarczowe dzieli się także na:

  • pilarki tarczowe stołowe – urządzenia stacjonarne wyposażone w blat, w którym zamocowana jest tarcza, wyróżniają się dużą mocą, występują jako piła najazdowa z prowadnicą, najczęściej to narzędzia elektryczne,
  • pilarki tarczowe ręczne – urządzenia mobilne, bardzo wygodne i poręczne, świetnie sprawdzają się podczas pracy w miejscach trudno dostępnych, wykorzystywane do cięcia przedmiotów o dużej wadze i rozmiarach.
pilarka tarczowa
Zobacz, jak wygląda opisywane urządzenie / Shutterstock

Jak wybrać pilarkę tarczową?

Przy wyborze pilarki tarczowej niewątpliwie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników i decyzję zakupową dobrze przemyśleć, żeby wybrane urządzenie spełniało nasze oczekiwania. W pierwszej mierze należy więc określić przyszłe zastosowanie narzędzia i planowane prace, a także swoje umiejętności.

Kluczowym parametrem pilarki jest moc. Zależność jest bardzo prosta. Wyższa moc pilarki gwarantuje większą precyzję i szybkość pracy, a także większe możliwości podczas cięcia grubszych materiałów. Pod tym względem niemniej ważna jest głębokość cięcia.

Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na tarczę – to w końcu najważniejsza część urządzenia. Poszczególne tarcze różnią się zaś budową, parametrami i zastosowaniem. Warto zastanowić się również nad wyborem pomiędzy pilarką stacjonarną i mobilną. Na domowy użytek najczęściej wybiera się narzędzie mobilne z uwagi na jego poręczność i łatwość obsługi.

Pilarka tarczowa cena

Ceny pilarek tarczowych są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Proste modele można kupić już za 200-300 złotych. Narzędzia o lepszych parametrach i wyższej jakości to koszt 500-1000 złotych. Za profesjonalne urządzenia zapłacić trzeba niekiedy nawet kilka tysięcy złotych.

Opinie o Pilarka tarczowa – rodzaje, cena, zastosowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 20 = 21

Podobne