Wiertarka magnetyczna – działanie, zastosowanie, cena

wiertarka magnetyczna

4.0 Opinie (1)
wiertarka magnetyczna

Wiertarka magnetyczna to wygodna i mobilna alternatywa dla ciężkich wiertarek stołowych. Przeznaczona jest do precyzyjnego wiercenia dużych otworów w twardych materiałach. To urządzenie zaawansowane technicznie, bardzo dokładne i funkcjonalne. Warto więc wiedzieć, czym się wyróżnia i w jaki sposób działa. Poniżej podpowiadamy także, czym kierować się przy wyborze wiertarki magnetycznej.

Wiertarka magnetyczna – jak działa i do czego służy?

Wiertarka magnetyczna to urządzenie wyposażone w stopę magnetyczną, służące do nawiercania i wykonywania precyzyjnych otworów. Korzysta z technologii przyciągania magnetycznego, która zapewnia bezpieczne i łatwe wiercenie w twardych materiałach. Jest to mobilne i stosunkowo niewielkie urządzenie, stąd też często stanowi alternatywę dla ciężkich i o wiele większych wiertarek stołowych, których można używać jedynie stacjonarnie.

Wiertarka magnetyczna pozwala na wiercenie w powierzchniach metalowych o dużym stopniu twardości. Przebija twardy materiał, nie niszcząc jego powierzchni. Umożliwia wykonywanie otworów o dużych średnicach. Jest precyzyjna i wygodna. Radzi sobie również z pracą w miejscach trudno dostępnych.

Do wiertarek magnetycznych dopasowuje się odpowiednie frezy trepanacyjne, zwane również wiertłami koronowymi, umożliwiające wykonanie precyzyjnych otworów w pełnym materiale bez nawiercania.

wiertarki magnetyczne
Zastosowanie wiertarki magnetycznej / Shutterstock

Zastosowanie wiertarki magnetycznej

Wiertarki magnetyczne mają szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym, metalurgicznym, zakładach produkcyjnych i ślusarskich. Wykorzystuje się je ponadto w warsztatach samochodowych. Używane są do pracy przy obróbce konstrukcji stalowych, mostowych, instalacyjnych oraz stoczniowych.

Jest to urządzenie stosowane do pracy z twardymi materiałami, takimi jak stal konstrukcyjna, stopy metalowe, blacha. Przydaje się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wykonywania precyzyjnych otworów o dużych średnicach w trudno dostępnych miejscach.

Jak wybrać wiertarkę magnetyczną?

Przy wyborze wiertarki magnetycznej należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Kluczową kwestią pod tym względem jest przeznaczenie narzędzia. Warto więc określić swoje potrzeby i preferencje, a przede wszystkim typ wykonywanych prac oraz rodzaj obrabianego materiału. Wówczas na pewno uda nam się odpowiednio dopasować najważniejsze parametry urządzenia.

wiertarka magnetyczna
Działanie wiertarki magnetycznej / Shutterstock

Do takich należy zaś moc znamionowa, liczba biegów i maksymalna średnica wiercenia. Moc ma wpływ na wydajność i szybkość pracy (wiertarki magnetyczne najczęściej są wyposażone w silnik o mocy 1000-1200 W). Liczbą biegów rządzi prosta zależność – im jest ich więcej, tym lepiej. Maksymalna średnica wiercenia przekłada się z kolei bezpośrednio na funkcjonalność urządzenia.

W tym kontekście niemniej ważny jest rodzaj uchwytu wiertarskiego oraz system chłodzenia. Zwykle wiertła mocowane są systemem Weldon. Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania i wagę narzędzia.

Wiertarka magnetyczna cena

Ceny wiertarek magnetycznych są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak parametry urządzenia, jego przeznaczenie, jakość wykonania czy producent.

Zwykle to koszt kilku tysięcy złotych. Najtańsze urządzenia tego typu kosztują średnio 2-3 tysiące złotych. Na rynku są jednak dostępne wiertarki magnetyczne w cenach o wiele wyższych – nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Opinie o Wiertarka magnetyczna – działanie, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 5

Podobne