Zagęszczarka ręczna – jakie ma zastosowanie i ile kosztuje?

zagęszczarka ręczna

4.0 Opinie (1)
zagęszczarka ręczna

Zagęszczarka ręczna to stosunkowo lekka maszyna do zagęszczania podłoża i ubijania gruntu. Jej obsługa jest dość prosta i polega na ręcznym przesuwaniu sprzętu. To najmniejsza maszyna spośród innych tego rodzaju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zagęszczarek ręcznych i ich zastosowania. Podpowiadamy także, czym kierować się przy wyborze urządzenia.

Zagęszczarka ręczna – ogólna charakterystyka

Zagęszczarka ręczna to maszyna budowlana służąca do zagęszczania podłoża i ubijania gruntu. Jest to urządzenie – jak wskazuje sama jego nazwa – prowadzone ręcznie. Wymaga więc działania polegającego na przesuwaniu ręcznym przez obsługującą ją osobę.

Jej obsługa jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności ani posiadania żadnych uprawnień. Jest to sprzęt dość lekki – waży od około 50 kilogramów, waga maszyny nie przekracza przy tym 130 kilogramów. Zagęszczarki ręczne są zresztą najmniejsze wśród urządzeń tego typu.

Wyróżnia się następujące rodzaje zagęszczarek ręcznych:

  • zagęszczarki jednokierunkowe,
  • zagęszczarki dwukierunkowe.

Zastosowanie zagęszczarek ręcznych

Zagęszczarki ręczne wykorzystywane są podczas wykonywania lżejszych prac, a także przy mniejszym natężeniu pracy. Znajdują zastosowanie również w trudno dostępnych miejscach – są więc najczęściej używane w miejscach, w których większe maszyny nie mogłoby się pomieścić. Świetnie sprawdzą się do ubijania żwiru lub piasku. Stosowane są ponadto do utwardzania powierzchni przed położeniem kostki brukowej.

ręczna zagęszczarka
Ręczna zagęszczarka / Shutterstock

Jak wybrać zagęszczarkę?

Podczas zakupu zagęszczarki należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, aby wybrany sprzęt odpowiednio spełniał swoją funkcję. Jednym z ważniejszych parametrów jest wielkość płyty roboczej, która ma bezpośredni wpływ na czas pracy. Zależność jest prosta – im większa płyta, tym krótszy czas pracy i odwrotnie. Niemniej istotna jest wydajność ubijania (to inaczej tempo pracy, wartość ta podawana jest przez producenta) oraz głębokość zagęszczania (parametr wyrażany jest w centymetrach, określa głębokość ubijania po jednokrotnym przejeździe). Warto zwrócić uwagę również na siłę odśrodkową – im większa, tym krótszy czas ubijania grubszych warstw podłoża.

Nie bez znaczenia pozostaje waga urządzenia – masa zagęszczarki wpływa na jakość ubijania podłoża. Cięższa maszyna zrobi to lepiej, ale jej manewrowanie będzie znacznie trudniejsze.

Zagęszczarka ręczna cena

Średnia cena zagęszczarki ręcznej to 2000 złotych. Na rynku są dostępne również maszyny w wyższych cenach.

Opinie o Zagęszczarka ręczna – jakie ma zastosowanie i ile kosztuje? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

95 − 87 =

Podobne