Zagęszczarka rewersyjna – opis działania, zastosowanie, cena

zagęszczarka rewersyjna

4.0 Opinie (1)
zagęszczarka rewersyjna

Zagęszczarka rewersyjna (zagęszczarka samoprzesuwna) to ciężka maszyna budowlana działająca samoczynnie. Jej obsługa jest prosta i zasadniczo ogranicza się do nadania im odpowiedniego kierunku ruchu. Wykorzystywana jest zwykle do pracy na dużych powierzchniach. Warto więc wiedzieć, czym wyróżnia się tego rodzaju maszyna. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zagęszczarek samoprzesuwnych i ich zastosowania.

Zagęszczarka rewersyjna – ogólna charakterystyka

Zagęszczarka rewersyjna, zwana również zagęszczarką samoprzesuwną, to maszyna budowlana służąca do ubijania gruntu i zagęszczania podłoża, działająca samoczynnie.

Jest masywna i bardzo ciężka – tego typu maszyny mogą ważyć nawet 900 kilogramów. To drogi sprzęt budowlany, na którego zakup zwykle pozwalają sobie duże firmy budowlane realizujące wysokobudżetowe inwestycje.

Zagęszczarka rewersyjna wykorzystywana jest do pracy na terenach o dużej powierzchni, zwykle do prac na długich i prostych odcinkach. Sprawdza się na podłożach suchych i mokrych.

zagęszczarka samoprzesuwna
Zagęszczarka samoprzesuwna / Shutterstock

Zagęszczarka samoprzesuwna – jak działa?

Zagęszczarka samoprzesuwna przesuwa się samoczynnie. Ruch maszyny odbywa się pod wpływem wytworzonych przez nią drgań. Jej obsługa jest więc stosunkowo prosta. Urządzenie działa samoczynnie po nadaniu mu odpowiedniego kierunku ruchu przez operatora – w zasadzie do tego ogranicza się udział osoby obsługującej maszynę. Prowadzenie zagęszczarki w tym przypadku przebiega niemal automatycznie i nie wymaga użycia dużej siły. Maszyna pracuje praktycznie samodzielnie – przesuwa się wzdłuż wyznaczonej osi, ubijając podłoże i nie przerywając przy tym drgań.

Jak wybrać zagęszczarkę rewersyjną?

Pierwszym krokiem przy wyborze zagęszczarki powinno być określenie przyszłego zastosowania sprzętu. Tylko wówczas będziemy w stanie dopasować odpowiednie parametry techniczne i wybrać urządzenie spełniające nasze oczekiwania.

działanie zagęszczarki rewersyjnej
Działanie zagęszczarki rewersyjnej / Shutterstock

Do kluczowych parametrów zagęszczarki należą wielkość płyty roboczej (wpływająca w bezpośredni sposób na czas pracy – im mniejsza, tym dłuższy czas pracy) oraz głębokość zagęszczania (podawana w centymetrach, określa głębokość ubijania po jednorazowym przejeździe). Równie ważna jest wydajność ubijania (wartość podawana przez producenta). Nie sposób zapomnieć także o masie maszyny – sprzęt o większej wadze będzie wydajniejszy, ale jego obsługa trudniejsza. Warto zwrócić uwagę na siłę odśrodkową (większa skraca czas ubijania grubszych warstw podłoża).  

Zagęszczarka rewersyjna cena

Średnie ceny zagęszczarek rewersyjnych wahają się w przedziale 15-20 tysięcy złotych. Na rynku dostępne są również tego rodzaju maszyny w o wiele wyższych cenach – 50-60 tysięcy złotych i więcej.

Opinie o Zagęszczarka rewersyjna – opis działania, zastosowanie, cena - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 5

Podobne