Dalmierz – jak działa i jaki wybrać?

dalmierz

4.0 Opinie (1)
dalmierz

Dalmierz to praktyczny i funkcjonalny przyrząd służący do pomiaru odległości do danego punktu. Jest niewielki i poręczny, a także bardziej precyzyjny i dużo wygodniejszy niż klasyczna miarka. Sprawia to, że urządzenia tego typu stają się coraz popularniejsze. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest to urządzenie i w jaki sposób działa. Poniżej prezentujemy również najpopularniejsze rodzaje dalmierzy, a także ich orientacyjne ceny.

Dalmierz – co to jest i do czego służy?

Dalmierz to urządzenie służące do pomiaru odległości do danego punktu bez konieczności jej przebywania. Szybko i w prosty sposób wyznacza dystans, który dzieli dany obiekt od dokonującego pomiaru. Umożliwia i ułatwia dokonanie pomiaru również w miejscach trudno dostępnych. Pozwala na prace miernicze zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje dalmierzy: laserowy, optyczny i ultradźwiękowy.

To urządzenie ma szerokie zastosowanie. Używany jest w budownictwie, sporcie, myślistwie, a także przy domowych pracach remontowych, montażowych czy naprawczych. Stosuje się go podczas prac projektowych, geodezyjnych i wykończeniowych.

Jaki dalmierz wybrać? / Shutterstock

Rodzaje dalmierzy

Wyróżnia się trzy rodzaje dalmierzy:

  • dalmierz laserowy – działa, wysyłając promień lasera w stronę danego obiektu, laser po dotarciu do wybranego punktu odbija się od jego powierzchni, pomiar polega na zmierzeniu czasu, w jakim promień powraca do nadajnika; to zwykle niewielkie i poręczne urządzenie, pomiar jest natychmiastowy i precyzyjny,
  • dalmierz optyczny – składa się z dwóch równoległych układów optycznych, wykorzystuje do działania pomiar kąta paralaksy, stosowany m.in. w fotografii, myślistwie,
  • dalmierz ultradźwiękowy – działa, wysyłając falę dźwiękową w stronę danego obiektu, pomiar polega na zmierzeniu czasu, w jakim dźwięk powraca do odbiornika; to urządzenie dokładne, skuteczne i łatwe w obsłudze.
Dalmierz rodzaje / Shutterstock

Jak wybrać dalmierz?

Podczas podejmowania decyzji o zakupie dalmierza warto uwzględnić kilka ważnych kryteriów wyboru narzędzia. Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby, oczekiwania i przeznaczenie urządzenia.

Dany model powinien być dostosowany do rodzaju planowanych prac oraz warunków ich wykonywania. Warto również zwrócić uwagę na oferowany zasięg (im większy, tym wyższa cena sprzętu) i dokładność pomiarową. Dopiero z takiej perspektywy można dobrać odpowiednie funkcje i parametry narzędzia.

Na użytek domowy powinien wystarczyć prosty dalmierz laserowy lub ultradźwiękowy. Dalmierz laserowy to zresztą najczęściej i najchętniej wykorzystywany rodzaj tego typu urządzeń. Jest bardzo dokładny, a co więcej, od razu podaje wynik pomiaru. Modele ultradźwiękowe są wprawdzie zwykle tańsze, ale nie tak precyzyjne.

Warto również zwrócić uwagę na producenta sprzętu i wybrać sprawdzoną specjalistyczną firmę, doświadczoną w technice pomiarowej.  

Dalmierz cena

Ceny dalmierzy są bardzo zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników. Najprostsze modele laserowe kosztują średnio 100-150 złotych. Za urządzenie o nieco lepszych parametrach trzeba zapłacić 300-500 złotych. Dalmierze profesjonalne to zaś koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Opinie o Dalmierz – jak działa i jaki wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

57 − = 48

Podobne