Miarka budowlana – do czego służy i jaką wybrać?

miarka budowlana

4.0 Opinie (1)
miarka budowlana

Miarka budowlana to jeden z najbardziej podstawowych przyrządów pomiarowych przydatnych podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej i warsztatu. Umożliwia ręczne dokonanie precyzyjnych pomiarów. Niewątpliwie warto więc wiedzieć, jakie są dostępne rodzaje miarek. Poniżej podpowiadamy również, czym kierować się przy wyborze narzędzia.

Miarka budowlana – co to jest i do czego służy?

Miarka budowlana to narzędzie pomiarowe służące do mierzenia odległości. Umożliwia dokonywanie pomiarów z różną dokładnością i precyzją. Miarki opatrzone są klasą dokładności – to wartość znormalizowana w klasyfikacji EC informująca o maksymalnym błędzie pomiarowym w stosunku do długości miarki. Wyróżnia się trzy klasy dokładności (I, II, III).

Są to zwykle niewielkie i poręczne przyrządy o prostej konstrukcji. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Dobrej jakości miarki powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Miarki mają zastosowanie w różnego rodzaju pracach budowlanych, remontowych, wykończeniowych, naprawczych i montażowych. Mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ich obsługa jest prosta, wygodna i intuicyjna. Niekiedy dokonanie pomiaru może wymagać pomocy drugiej osoby.

Mając na myśli miarki budowlane klasyczne, wyróżnia się zwykle ich następujące rodzaje: miarki zwijane, miarki składane oraz taśmy miernicze. Odrębną kategorię narzędzi o podobnych funkcjach stanowią dalmierze oraz suwmiarki.

miarka budowlana zwijana
Miarka budowlana zwijana / Shutterstock

Rodzaje miarek budowlanych

Zwykle wyróżnia się następujące rodzaje miarek:

  • miarka zwijana – jedna z najczęściej wybieranych miarek, jest niewielka i poręczna, ma długość 2-10 metrów, zwija się samoczynnie, wyposażona jest w automatyczną blokadę, która zatrzymuje miarkę na wybranej długości; zwykle posiada również zaczep z magnetyczną końcówką umożliwiającą mierzenie bez pomocy drugiej osoby,
  • miarka składana – jeden z popularniejszych rodzajów miarek, składa się z kilku połączonych ze sobą elementów (drewnianych lub z tworzywa), które nakładają się na siebie, na każdym znajduje się podziałka, ma zwykle długość 1-2 metry,
  • taśma miernicza – to miarka szczególnie przydatna do mierzenia większych odległości i dużych powierzchni, jest to długa taśma z podziałką, ma długość 10-100 metrów, wyposażona jest w automatyczny mechanizm zwijania lub ręczną korbkę, wykonana jest zwykle z włókna szklanego, często ma także ostrą końcówkę, którą można wbić w ziemię w celu ułatwienia dokonania pomiaru.

Miarka budowlana - jaką wybrać?

Podczas zakupu miarki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów, aby wybrane narzędzie spełniało nasze oczekiwania. Obecnie na rynku jest ogromny wybór tego rodzaju przyrządów, więc na pewno każdy będzie w stanie wybrać odpowiedni dla siebie.

Przede wszystkim należy dostosować długość miarki do jej planowanego zastosowania. Warto zwrócić uwagę również na klasę dokładności – tu wiele zależy od wymaganej przez nas precyzji pomiaru. Nie wolno zapominać także o szerokości miarki, jej wykończeniu oraz jakości materiałów, z jakich jest wykonana.

zastosowanie miarki budowlanej
Zastosowanie miarki budowlanej / Shutterstock

Na prosty użytek domowy powinna wystarczyć miarka budowlana zwijana. To poręczne narzędzie nie zajmie wiele miejsca, a jego obsługa jest banalnie prosta. Ma zastosowanie przy różnego rodzaju czynnościach i pracach. Miarki zwijane mają zwykle magnetyczny zaczep, co umożliwia samodzielne mierzenie.

Jeśli jednak planujemy dokonywać pomiarów na większych powierzchniach, warto będzie zdecydować się na taśmę mierniczą. Tego rodzaju narzędzie pomiarowe będzie przydatne podczas prac budowalnych, a także przy aranżacji mieszkania czy domu. Sprawdzi się również podczas dokonywania pomiarów w terenie.

Do prac budowalnych i remontowych polecić można natomiast miarki budowlane składane. Ich sztywna konstrukcja umożliwia wygodne i dokładne mierzenie.

Warto również pamiętać, że niekiedy konieczny może być zakup więcej niż jednej miarki.

Miarka budowlana: cena

Ceny miarek są zróżnicowane, na co wpływ ma szereg czynników, takich jak rodzaj miarki, materiał wykonania, klasa dokładności czy producent. Są to jednak stosunkowo niedrogie narzędzia.

Za miarkę zwijaną trzeba zapłacić średnio 15-60 złotych. Na rynku dostępne są również miarki tego typu w nieco wyższych cenach – te kosztują nawet około 200 złotych.

Ceny miarek składanych zaczynają się już od około 10 złotych. Zwykle to koszt 20-30 złotych, choć można je kupić również za 50-60 złotych.

Średnie ceny taśm mierniczych mieszczą się w przedziale 20-60 złotych.  

Opinie o Miarka budowlana – do czego służy i jaką wybrać? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2

Podobne