Pilarka ramowa – zastosowanie, rodzaje

pilarka ramowa

4.0 Opinie (1)
pilarka ramowa

Pilarka ramowa to urządzenie wykorzystywane do obróbki drewna. Służy do pionowego i poziomego przeżynania kłód, również tych o bardzo dużej średnicy. Jest szybka, wydajna i efektywna. Maszyny tego typu wykorzystywane są w tartakach i przemyśle meblarskich. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o pilarkach ramowych.

Pilarka – do czego służy?

Pilarki to urządzenia służące do cięcia różnego rodzaju materiałów. Mają szerokie zastosowanie przy obróbce drewna, kamienia, metalu i innych ciał stałych.

Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się podczas prac budowlanych, wykończeniowych, ogrodowych, stolarskich itp. Można je spotkać w zakładach produkcyjnych i stolarskich, a także przydomowych warsztatach.

Elementem roboczym pilarki jest piła. Urządzenie może być zasilane elektrycznie, akumulatorowo lub spalinowo. Do najważniejszych parametrów, istotnych przy wyborze sprzętu, należą moc i waga narzędzia. Warto również zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu i redukcję drgań.

Wyróżnia się kilka rodzajów pilarek: pilarki tarczowe, pilarki łańcuchowe, pilarki taśmowe i pilarki ramowe.

Pilarka ramowa – ogólna charakterystyka

Pilarka ramowa, zwana również trakiem, to urządzenie służące przede wszystkim do obróbki drewna. Wykorzystywana jest do pionowego i poziomego przeżynania kłód.

Maszyna wyposażona jest w ostrza, które zamontowane są na ramie. Jej głównym zadaniem jest przecieranie drewna na cieńsze kawałki wzdłuż włókien, co pozwala na uzyskanie desek, pryzm, bali. Pilarka ramowa może przeciąć nawet bardzo grube kłody. Stąd też ma szerokie zastosowanie w tartakach, zakładach przemysłu meblarskiego, gospodarstwach leśnych itp. Pracuje szybko i efektywnie. Jest mocna i wydajna.

trak pilarka ramowa
Trak / Shutterstock

Rodzaje pilarek ramowych

Ze względu na kierunek ruchu piły wyróżnia się następujące rodzaje pilarek ramowych:

  • pilarka ramowa pionowa – wykorzystywana do przecierania pryzm lub kłód na tarcicę obrzynaną i nieobrzynaną,
  • pilarka ramowa pozioma – przeznaczona do wzdłużnego przecinania drewna.

Pilarka ramowa cena

Ceny pilarek ramowych są dość zróżnicowane. To zwykle koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Opinie o Pilarka ramowa – zastosowanie, rodzaje - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

75 − 67 =

Podobne